TikTok’tan 1,5 milyar dolarlık yatırım

Endonezya hükümeti, küçük işletmelerin çıkarlarını korumak ve kişisel bilgilerin ticari amaçlarla kullanılmasını önlenmek için sosyal medya platformlarında alım satım yapılmasını Ekim’de yasaklamış, TikTok’da, yeni kurala uymak için 4 Ekim’de e-ticaret hizmetini askıya almıştı. Karar sonrası yeni bir rota çizen TikTok, yatırımla, Güneydoğu Asya’nın en büyük e-ticaret pazarı olan Endonezya’da daha fazla iş yapmayı planlıyor.

Bloomberg HT’den Hande Berktan’ın haberine göre, Güneydoğu Asya’nın en büyük e-ticaret pazarı olan Endonezya’da daha fazla iş yapmayı planlayan TikTok, düzenleyicilerin engellemelerinin ardından Endonezyalı teknoloji devi GoTo’nun e-ticaret şirketi, Tokopedia’ya, 1,5 milyar dolar yatırım yapma kararı aldı.

SATIN ALIM 2024’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE TAMAMLANACAK

TikTok, Endonezyalı teknoloji devi GoTo’nun e-ticaret birimi Tokopedia ile TikTok’un e-ticaret işinin yerel bölümü olan TikTok Shop Indonesia’yı bir araya getirecek yeni bir ortak girişime 1,5 milyar dolar koyuyor. TikTok, yeni kuruluşta yüzde 75,01 oranında kontrol hissesine sahip olacak. Satın alımla ilgili operasyonel sürecin 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Şirketlerin yaptıkları açıklamada, 1,5 milyar doların tek bir yatırımla gelmeyeceği, zamanla işe aktarılacağı söylendi. Bu anlaşma, TikTok’un son derece popüler amiral gemisi sosyal medya uygulaması aracılığıyla çevrimiçi alışveriş sağlayan TikTok Shop Indonesia adlı tamamen kendisine ait platformunun, düzenleyicilerin incelemesine girmesinin hemen ardından geldi. Yaklaşık iki ay önce Jakarta, daha küçük yerel satıcıları ve kullanıcıların verilerini korumak amacıyla sosyal medya platformlarındaki çevrimiçi alışverişlerde doğrudan ödeme yapılmasını yasaklamıştı. TikTok, yeni kurala uymak için 4 Ekim’de e-ticaret hizmetini askıya almıştı. Bugünkü anlaşma, TikTok’un küçük işletme koruyucu kurallar nedeniyle Endonezya’da iş yapmaktan mahrum kalmasının doğrudan bir sonucu.

Endonezya, Güneydoğu Asya’nın e-ticaret ortamında büyük bir yere sahip. Endonezya’da geçen yıl 50 milyar ila 60 milyar dolar arasında e-ticaret hacmi gerçekleştiği tahmin edilmekte.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x