İran’dan misilleme: O ABD üssüne saldırı

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, Irak’ın batısındaki ABD üssüne yönelik saldırı hakkında Telegram hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Irak’taki İslami direniş cephesinin Irak’ın batısında yer alan Ayn el-Esad Askeri Üssü’ne İHA ile saldırı gerçekleştirdiği” kaydedildi.

Hizbullah, 8 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Hamas’a yönelik düzenlediği saldırıda “tarafsız” olmadıklarını ve Hamas’a destek verdiklerini duyurmuştu.

Ardından Hizbullah ve İsrail ordusu arasında Lübnan’ın güney sınırında çatışmalar başlamıştı.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak İran destekli Iraklı Şii milisler de Hizbullah ve Hamas’ın yanında yer aldıklarını, ABD’nin savaşa müdahil olması halinde Irak ve Suriye’deki hedeflerinin vurulacağı tehdidinde bulunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye’de ABD ile koalisyon güçlerine yönelik 17-26 Ekim arasında toplam 16 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

KASIM SÜLEYMANİ’NİN İNTİKAMI İÇİN VURMUŞTU

Irak’ta bulunan Ayn’ül Esad Hava Üssü’nü 8 Ocak 2020 tarihinde İran füzeleri vurmuştu. İran Devrim Muhafızları, gece yarısı başlayan ve en az 22 füze atılan saldırıların ABD’nin öldürdüğü Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin intikamını almak üzere yapıldığını açıklamıştı.

İLGİLİ HABER:

Hamas saldırısının şifreleri: Kasım Süleymani de savaşa katıldı… Vurulan ABD üssünün sırrı…Güncel

Daha önce Süleymani’nin intikamı için vurulan üssün bugün tekrar saldırıya uğraması dikkat çekti. Eski Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve İran’ın Hamas’a verdiği destek biliniyor. Washington merkezli bir araştırma enstitüsü de dün yayınladığı makalede yaşadığı dönemde Hamas’a eğitim verdiği ve silah sağladığı bilinen Süleymani’nin saldırıyı da çok önceden planladığı öne sürdü.

PENTAGON VURDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Amerikan Savunma Bakanı Llyod Austin perşembe günü yaptığı açıklamada, 21 personelin yaralanmasına ve sığınırken kalp krizi geçiren bir Amerikan vatandaşının ölümüne yol açan bu saldırıların hoş görülemeyeceğini göstermek ve Amerikan personel ve çıkarlarını korumak amacıyla bu ülkelerdeki iki noktaya hava saldırısı düzenlendiğini duyumuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x